FANDOM


Długa
Marki rzeczka Dluga 01
Rzeka Długa w Markach
Źródło rejon Mińska Mazowieckiego
rzeki Ujście Kanał Żerański
Warszawa-Białołęka
Długość ok. 47 km
Długa river

Rzeka w czerwcu 2010

Długa (w dolnym biegu znana jako Kanał Markowski, także Ząza[1]) to rzeka w województwie mazowieckim. Rzeka ma źródła na północ od Mińska Mazowieckiego i płynąc na zachód przepływa przez Halinów (spiętrzona w postaci stawów), Okuniew, Zielonkę i Marki i wpada do Kanału Żerańskiego w warszawskiej dzielnicy Białołęka. Całkowita długość rzeki wynosi około 47 km. W dolnym biegu od Marek do ujścia przechodzi w Kanał Markowski.

Obecnie rzeka nie jest odbiornikiem wód opadowych z kanalizacji deszczowej, choć w dolnym jej biegu widać wezbrania wód w związku z opadami. W związku z intensywnym rozwojem zabudowy Białołęki planowane jest wykorzystanie rzeki i jej dopływów znanych jako Obiekt Lewandów I z Doprowadzalnikami F i G oraz Rowu Magenta jako miejsca odbioru wód opadowych z dzielnic Białołęka i Rembertów[2].

Rzeka na terenie miasta Zielonki jest obwałowana na odcinku 2,5 km wałami przeciwpowodziowymi. Badania przeprowadzone w roku 2002 wykazały, że jest to najbardziej zanieczyszczona rzeka na terenie wołomiński powiatu wołomińskiego[3].

GaleriaEdytuj

ŹródłaEdytuj

  1. http://www.bialoleka.waw.pl/gmina/srodowisko/index.htm
  2. http://um.warszawa.pl/wydarzenia/wodyopadowe/pliki/referat1.pdf
  3. http://www.zielonka.pl/attach/POS.pdf

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki